Cūku Ciltsdarba Centrs

Atbrīvo sevi smaidam

Cūku Ciltsdarba Centrs
Audzētavas
Selekcija
Piedāvājums
Jaunumi
Kontakti

Landrases cūku šķirni Latvijā audzē kopš 1959. gada. Pirmās Landrases šķirnes cūkas ieveda no Zviedrijas. 1978 gadā ieveda Beļģijas Landrases, bet 20.gs. beigās un 2000. gadā Landrases šķirnes kuiļus ieveda no Somijas, Dānijas un Zviedrijas.

Latvijā audzētās Landrases šķirnes cūkas ir baltas, ausis vidēja lieluma, novirzītas uz priekšu. Cūkas garas, stiprām kājām, labi veidotiem šķinķiem. Sivēnmātēm dzīvā masa vidēji 230 kg, kuiļiem - 300 kg. Sivēnmātēm augsta auglība. Vidēji dzimst 10,4 dzīvi sivēni metienā. Līdz atšķiršanai no sivēnmātes metienā saglabājas 9,5 sivēni. Pienīgas.

Agrāk Landrases šķirni izmantoja kā tēva sķirni, jo cūkas izcēlās ar labu kautķermeņa kvalitāti. Tomēr pašlaik pēc šķirnes labajām reprodukcijas spējām, Landrases šķirni Latvijā izmanto kā mātes šķirni gan atgriezeniskā, gan trīs un četršķirņu krustošanā.

Testējot Landrases šķirnes vaislas jauncūkas saimniecības apstākļos, tās sasniedz 801 g dzīvmasaspieaugumu diennaktī un speķa biezums nepārsniedz 10,6 mm (dati par 25% populācijas).

Šķirnes cūku audzēšanas saimniecības, vaislai realizē Landrases un tās krustojumus ar uzlabotu Latvijas balto šķirni. Krustojumsivēnmātes (M1) ir ar stabili augstu auglību. Krustotas ar terminālajiem kuiļiem dod ātraudzīgus pēcnācējus ar labu kautķermeņa kvalitāti.

Ielogoties