Publicēts: 2019.gada 26.jūnijā
Eiropas cūku audzētāju (EPP) ikgadējā kongresā Landshutā Bavārijā notika dažādu valstu, nozarē iesaistīto un zinātnieku informācijas apmaiņa un jaunāko zinātnes sasniegumu prezentācijas. Bija iespējams noklausīties lekcijas un piedalīties diskusijās ar zinātniekiem, konsultantiem un cūku audzētājiem, kam ir redzējums un idejas, kā attīstīt ilgtspējīgu nozari. EPP piedalījās 350 dalībnieki no dažādām ES dalībvalstīm, kā arī viesi no Dienvidāfrikas, Norvēģijas un Šveices. Kongresa galvenā tēma bija saistīta ar vīzijām par ilgtspējīgu cūku ražošanu, ņemot vērā izmaiņas Eiropā ( klimata pārmaiņas, labturība, antimikrobiālā rezistence, Brexit, ĀCM).
Kongresa dalībnieku galvenā atziņa - šīs izmaiņas skars visus nozarē iesaistītos un tās būs jārisina kopīgi. Gaļas ražošanā no „fermas līdz galdam” ir iesaistīti daudzi ražošanas ķēdes posmi un galvenais uzdevums ir sazināties ar citiem ķēdē iesaistītajiem, lai saglabātu konkurētspēju. Tas jo īpaši attiecas uz saziņu ar patērētājiem.
Pašreizējie faktori, kas ietekmē tirgu, ir ģeopolitiski un ietver piemēram, Āfrikas cūku mēra izplatīšanos, tirdzniecības strīdu starp Ķīnu un ASV vai gaidāmo Brexit. Tomēr izmaiņas patērētāju uzvedībā arī turpmāk ietekmēs dzīvnieku olbaltumvielu ražošana Eiropā. Inovācija, tehnoloģiskais progress, zināšanas un stratēģiskie mērķi-izaicinājumi, kas Eiropas cūkkopībai ir jāsasniedz, lai sekmīgi konkurētu pasaules tirgū.
Lauku saimniecību apmeklējumi skaidri parādīja, ka to var paveikt ar reģionālo attīstības stratēģiju. EPP programmas ietvaros bija iespējams apmeklēt 14 Landshut reģiona saimniecības. Lauku saimniecību īpašnieki kongresa dalībnieku apmeklējumiem bija rūpīgi gatavojušies un ar lielu lepnumu sniedza viesiem ieskatu viņu saimniecību darbībā. EPP lekcijas, saimniecību apmeklējumi un personīgās diskusijas deva dalībniekiem daudz jaunas idejas turpmākajam darbam. Ar lekciju prezentācijas materiāliem (angļu valodā) iespējams iepazīties LCAA un CCCentrs mājas lapās.
Schmitz: European Pig Meat Production
Mees: Towards more animal welfare
Langenberg: Visions of a pig farmer
Gade Nielsen: Leading Danish Crown through a transformation
Bittlmayer: Local Characteristics of Pig Production in Germany and Bavaria